13 грудня українському письменнику
Миколі Хвильовому
виповнюється 125 років від дня народження
Невже я зайвий чоловік тому,
що люблю безумно Україну?
М. Хвильовий
У переломні епохи, коли вирішується доля народу, хтось із митців бере на себе головну роль: осмислити те, що відбувається, пояснити суть подій і повести націю на боротьбу за право жити. У 20-ті роки ХХ століття, у час новітнього відродження нашої літератури, таким лідером став Микола Хвильовий.
Своє життя Микола Хвильовий назвав "шляхом безумної подорожі". Справді, складається враження, що цій людині судилося перейти всіма колами пекла, а до раю так і не потрапити...
Мрії про побудову нового суспільства, героїка й романтика боротьби за високі ідеали в житті і в літературі повністю захопили митця, якого називають романтиком революції і нового світлого життя. Для Миколи Хвильового життя і творчість були тотожними поняттями.
Неможливість творити означала неможливість жити. Микола Хвильовий обрав своїм життєвим кредом слова: "Хай живе дух неспокою".
Глибоко і щиро вірив Микола Хвильовий у комуністичні ідеали, але коли побачив і відчув, що життя не таке, про яке мріяв, то мовчати не міг.
"Темна наша батьківщина. Розбіглась по жовтих кварталах чорнозему й зойкує росою на обніжках своїх золотих ланів. Блукає вона за вітряками й ніяк не найде веселого шляху". ("Солонський яр")
Упродовж багатьох десятиліть твори Миколи Хвильового були вилучені з читацького вжитку, не передруковувалися, а ім'я письменника було забороненим. Тоталітарна система хотіла знищити все, що нагадувало про митця. Але, на щастя, це не вдалося, і ми сьогодні маємо можливість знайомитися з правдивими творами талановитого письменника.
Твори М.Хвильового
http://ukrclassic.com.ua/katalog/kh/khvilovij-mikola/1068-mikola-khvilovij-ukrajina-chi-malorosiya
http://ukrclassic.com.ua/katalog/kh/khvilovij-mikola/2154-mikola-khvilovij-arabeski
http://ukrclassic.com.ua/katalog/kh/khvilovij-mikola/1060-mikola-khvilovij-kamo-gryadeshi
http://ukrclassic.com.ua/katalog/kh/khvilovij-mikola/1067-mikola-khvilovij-solonskij-yar
http://ukrclassic.com.ua/katalog/kh/khvilovij-mikola/1061-mikola-khvilovij-kit-u-chobotya
http://ukrclassic.com.ua/katalog/kh/khvilovij-mikola/1064-mikola-khvilovij-sentimentalna-istoriya
Геніальний і неперевершенний
Леонід Биков
(1928 - 1979),
український режисер, актор театру і кіно
Биков Леонід Федорович народився 12 грудня 1928 року на території сучасної Донецької області, загинув в аварії в Київській області 11 квітня 1979 року. Відомий актор, режисер і автор сценаріїв, заслужений артист УРСР, заслужений артист РРФСР, народний артист УРСР.
З плеяди акторів радянського часу одним з найулюбленіших глядачами незалежно від їх віку є Леонід Биков. Після втілених на екрані на диво сильних образів актор став улюбленцем публіки, а одна тільки згадка його прізвища викликає у будь-кого з жителів держав пострадянського простору посмішку.
Військова тематика, яка часто зустрічається у фільмах з Биковим, незмінно знаходила відгук у серцях глядачів. У своїх картинах він оспівував подвиг солдатів, які наближали заповітний День Перемоги, але залишилися невідомими широкому загалу. У знаменитій картині «В бой идут одни старики» режисер Биков розповів реальні історії солдат, своїх знайомих або близьких людей.
Для багатьох сучасників Биков є символом старого і доброго радянського кінематографа. Акторська гра Бикова не тільки отримувала захоплені відгуки кінокритиків, а й надовго залишалася в серцях звичайних глядачів. Навіть у 21-му столітті, коли є нескінченно далекими часи, показані в картинах, і самого Бикова давно немає в живих, глядачі із задоволенням і ностальгією дивляться його кінострічки.
Героїчних персонажів у своїй грі актор втілював на диво правдоподібно. За талант актора дуже любили військовослужбовці. Спроби самого Бикова стати льотчиком були безуспішними, але на екрані героїзм рядових солдатів і справжніх офіцерів він передавав незабутньо. На знак подяки одна військова частина навіть присвоїла акторові звання сержанта, його візити до військових проходили з аншлагами.
Глядачам, які знають Бикова за ролями в кіно і театрі, актор запам'ятався людиною харизматичною. Різнопланові образи, втілені Биковим, відрізнялися між собою. Однак у всіх випадках безпомилково визначався вплив на образ особистості актора, його м'якого гумору і дивовижної чутливості. Навіть в комедійних персонажах відчувався ліризм натури Бикова.
Слід, залишений актором в історії, міститься в його ролях і фільмах, які він режисирував, готував як сценарист. Навіть зараз бути схожими на нехитрих ліричних і героїчних персонажів кінофільмів прагнуть багато молодих хлопців. Фрази з ролей актора стали крилатими, а нові покоління все так же виростають на фільмах за участю Леоніда Федоровича Бикова.
...Генеральна
Асамблея проголошує цю Загальну декларацію прав людини...
з тим, щоб кожна людина і кожна структура суспільства, постійно
враховуючи положення цієї Декларації, прагнули шляхом проведення
просвітницької та освітньої діяльності сприяти поважанню цих прав і
свобод...
(Загальна декларація прав людини)
Права людини — це певні можливості, що ґрунтуються на загальнолюдській моралі, та необхідні людині для її існування і розвитку в конкретних історичних умовах. Вони мають бути загальні та рівні для всіх.
10 грудня 1948 р. Генеральна Асамблея ООН прийняла розроблену Комісією ООН з прав людини Загальну декларацію прав людини. Саме цей день щорічно відзначається у всьому світі як Міжнародний день захисту прав людини.
Кожна людина має громадянські (особисті) й політичні права, свободи, а також економічні, соціальні, екологічні й культурні права.
Утвердження та забезпечення дотримання прав людини — важлива проблема сучасного світу. Людина, її життя і гідність, права та свободи — найвища цінність кожної держави.
Право як загальносоціальне явище охоплює права людини, права нації, права народу, права об'єднань, права інших груп, права людства. Юридичне право як систему правил поведінки встановлює і санкціонує держава. Отже, юридичне право виникає разом із виникненням держави, тому закономірності виникнення держави і права ті самі. Право як юридичне явище — це задекларовані державою правила поведінки суб'єктів, спрямовані на втілення правди, справедливості, добра тощо.
Україна дбає про дотримання прав своїх громадян. Положення Конституції України повною мірою відповідають Європейській конвенції про захист прав і основних свобод людини. Конституція визнає за кожною людиною право на вільний розвиток своєї особистості, але тільки в тому разі, якщо при цьому не порушуються права та свободи інших людей. Проголошуючи рівноправність усіх громадян і їх рівність перед законом, Конституція України відкидає можливість якихось привілеїв або обмежень за статевими, расовими, політичними, релігійними ознаками або переконаннями.
Головна мета Міжнародного дня прав людини — торжество в усьому світі понять свободи, безпеки й чесності людей по відношенню одне до одного. Сьогодні серед основних заходів, присвячених цьому дню, можна назвати засідання круглих столів, міжнародні конференції з питань дотримання прав людини, покази телевізійних програм відповідної тематики.
«Україна дістала поета-лірика, котрого виглядала від часів Шевченка!»
(М. Грушевський)
Олександр Олесь (1878 -1944), український поет
5 грудня виповнюється 140 років від дня народження
«Віват, Бібліотеко!»
Бібліотека – море книг,
Бібліотека – храм науки…
Переступайте наш поріг,
Беріть скарби нетлінні в руки!
30 вересня Україна святкує Всеукраїнський День бібліотек. Указом Президента України від 14.05.1998 р. «Про встановлення Всеукраїнського дня бібліотек» 30 вересня проголошено Всеукраїнським Днем бібліотек в зв’язку з великим внеском бібліотек у розвиток вітчизняної освіти, науки і культури та необхідністю подальшого підвищення їх ролі у житті суспільства. Сама назва – Всеукраїнський свідчить, що це свято не тільки професійне, а загальнонародне, адже кожна людина хоча б раз у житті була у бібліотеці, а для багатьох вона стала джерелом пізнання, бо без книги нема знань, поступу вперед.
До цього дійства долучився і колектив НВК №1. Для учнів 4 та 5 класів проведено бібліотечний марафон «Віват, Бібліотеко!». Діти ознайомилися з історією виникнення та модернізації бібліотек, переконалися в їх величезній ролі у прогресивному розвитку людства, проявили свої здібності, знання, логіку, відповідаючи на питання марафону.
Протягом 24 – 27 вересня в бібліотеці діяв відеосалон «Бібліотека – аптека для душі», діти передивилися мультфільми, головними героями яких були книги та бібліотека. Також учні НВК №1 мали змогу здійснити віртуальні подорожі найкрасивішими, найвідомішими, найкрупнішими бібліотеками світу та бібліотеками України. Для дітей проведено огляд – бібліофреш «Нові книги – нові зустрічі», після якого було видано ці книги для читання.
«Серце віддаю дітям…»
або Історія одного життя
28 вересня виповнюється 100 років від дня народження видатного українського педагога В.Сухомлинського. У його палкому серці жила велика доброта та любов до всього світу. Він не лише навчав, а й прищеплював кожній дитині найкращі людські якості, виховував доброту, чуйність, людяність, патріотизм, любов до батьків, до людей і до рідної землі.
Проспер Меріме - майстер реалістичної новели
28 вересня - 215 років від дня народженя Проспера Меріме (1803—1870), французького письменника, майстра реалістичної новели. Автора творів "Кармен", "Коломба", "Матео Фальконе" та інші.
22 вересня - День партизанської слави України
Свято заснували у зв'язку зі відзначенням 22 вересня 2001 року 60-ї річниці існування підпільно-партизанського руху в Україні. Президентським указом від 30 жовтня 2001 року День партизанської слави України призначили офіційним державним святом. День партизанської слави України покликаний висловити всенародну повагу до всіх захисників Батьківщини, які в роки Великої Вітчизняної війни боролися за свободу і мир в глибокому тилу. Партизани нерідко працювали в оточенні ворожих військ, при цьому не шкодуючи власного життя і не знаючи страху.
6200 партизанських загонів і підпільних груп, які налічували близько мільйона людей, завдавали відчутних втрат гітлерівським військам на окупованій території, сприяючи просуванню частин і з’єднань Радянської Армії на захід.
За мужність і героїзм, виявлені в боротьбі з ворогом, 200 тисяч партизанів і підпільників нагороджено орденами і медалями, 223 з них визнані гідними звання Героя Радянського Союзу.
Внесок партизанських формувань в загальну перемогу людства над фашизмом просто неоціненний. І День партизанської слави України — лише мала частина того, що може зробити сучасне покоління для людей, які колись належали до партизанських загонів.
День Незалежності України
28 липня - 1030-річчя хрещення Київської Русі-України
У Х ст. християнство стало панівною релігією в Європі. На Русі про християнство також було відомо задовго до релігійних реформ Володимира Великого: християнами були Аскольд і Дір. Достовірним є факт хрещення княгині Ольги у 958 р. Але вирішальним для процесу християнізації нашої країни було введення цієї релігії як державної в 988-990 рр.
На Русі християнство позитивно вплинуло на розвиток освіти, мистецтва, літератури, науки. На краще змінився світогляд руського народу. Церкви та монастирі стали осередками культури. Через те, що Україна-Русь прийняла християнство з Візантії, в Київ приїхало багато грецьких священників, письменних людей, які сприяли поширенню грамотності та знань про всесвіт та минулі цивілізації. Україна почала процвітати: були написані перші книги, відкриті школи, запроваджено грошову систему.
Розмаїта талановитість
85 років від дня народження
Євгенія Євтушенка
(18.07.1932 - 01.04.2017)
Відомий у світі письменник, публіцист, перекладач, режисер, сценарист та актор. Євгеній Олександрович (прізвище при народженні - Гангнус) народився на станції Зима в Іркутській області, що на півночі Росії. Як поет він писав вірші й поеми, а як суспільний діяч підтримував переслідуваних талантів, ставав на захист літкратури та мистецтва, свободи творчості, прав людини. Твори Євтушенко перекладені 72 мовами світу. Втдано понад 80 книжок його віршів, майже 10 книжок публіцистичних статей і літературно-критичних есе, два романи, дві повісті, два оповідання, п'ять кіносценаріїв, п'єси для театру і 170, включаючи окремі книжкові видання, перекладів з багатьох мов світу.
Ще одна грань різнобічного таланту Євгена Євтушенка - персональна фотовиставка "Невидимі нитки", яку демонстрували у 14 містах колишнього Радянського Союзу, Італії, Англії.
Свої витоки свято Купала, або Купайла бере ще з часів язичництва.
Івана Купала - одне з найбільш древніх і містичних слов'янських свят. Відзначають Івана Купала в ніч з 6 на 7 липня. Це найколоритніше та найцікавіше свято, яким закінчується літній сонячний цикл календарних дохристиянських свят.
22 червня - День скорботи і вшанування пам'яті жертв війни
Щороку 22 червня в Україні вшановується пам’ять мільйонів українців, життя яких обірвала Друга світова війна.
Вічна пам'ять полеглим на полі бою,
Честь і слава - живим героям!
Пам'ять людська! Через велетенський швидкоплин десятиліть прориваються до тебе спогади - миттєвості найстрашнішої, найжорстокішої в історії нашого народу війни. Війни не на життя, а на смерть, війни в якій фашизм ніс Україні довічне рабство або повне знищення нації.
22 червня 1941 року гітлерівські війська віроломно вторглися на територію СРСР, порушивши Договір про ненапад. Сто дев'яносто дивізій Німеччини та її союзників розгорнули бойові дії вздовж західного кордону колишнього Радянського Союзу - від Баренцевого до Чорного моря. О четвертій годині ранку німецька авіація скидала бомби на Київ та інші міста України. Наші війська чинили героїчний опір. Мужньо тримали оборону захисники Брестської фортеці, Києва, Одеси, Севастополя, Ленінграда, Москви та інших міст, воїни військових округів.
Страшне слово „війна" увірвалося в життя людей. Затамувавши подих, слухали вони урядове повідомлення про напад фашистської Німеччини. Важко передати, якою трагедією для них був перший день війни. Усіх охопило пронизливо-щемливе почуття тривоги за свою Вітчизну, за життя рідних і близьких, над якими нависла смертельна небезпека. Але і в ті червневі дні всі вірили, що ворог буде розбитий, а перемога буде за нами.
Історію найкривавішої в історії людства війни зафіксовано у наукових працях, архівних і музейних документах, фотографіях, плакатах воєнного і повоєнного часів, у спогадах учасників, а також відтворено у художніх, літературних творах, кінострічках. На честь героїв споруджено пам'ятники та обеліски.
Сьогодні вже мало залишилося у живих тих, хто зі зброєю у руках захищав тоді нашу країну. З кожним роком їх невблаганно стає все менше і менше. Та всі, хто здобував Перемогу, навічно залишаться у вдячній пам'яті нащадків, а спомин про них передаватиметься з покоління в покоління.
27 травня
День Святої Трійці
19 травня, субота
26 квітня
Щорічно, 22 квітня люди по всій планеті відзначають День Землі. Цей день став загальнолюдським символічним святом любові та турботи за наш спільний дім. Саме 22 квітня в різних куточках земної кулі небайдужі до екологічних проблем люди проводять різні яскраві і в той же час корисні заходи, спрямовані на те, щоб у світі стало більше чистоти і відповідальності.
Засновником Дня Землі вважається Джон Стерлінг Мортон, який запропонував у 1872 році призначити щорічний день, присвячений озелененню навколишньої території. Пропозиція було схвалено і отримала широку підтримку жителів штату. У 1882 році День Дерева був оголошений урядом Небраска офіційним святом штату, дата його припадала на 22 квітня. Міжнародним свято було оголошено в 1990 році. У той рік безліч обрізків матерії з написами і малюнками були пронесені по нашій планеті. З них склали прапор Землі площею 660 кв. м, який символізує єдність людей в турботі про майбутнє планети і закликає ставитися з повагою до оточуючого нас світу.
Є особистості, імена яких назавжди залишаться в наших серцях. Саме до таких людей належав Олесь Терентійович Гончар, ім’я якого носить наша книгозбірня.
3 квітня вся Україна відзначатиме 100-річчя Великого українця, людини світу і чарівного Дніпра, совісті і світоча української нації, пейзажиста, лірика, письменника і публіциста, критика, громадського та державного діяча, етика та літературознавця, борця за мир і людські права, академіка, секретаря правління Спілки письменників, голови Українського державного комітету захисту миру, члена Всесвітньої Ради Миру, депутата Верховної Ради, Героя України…
25 листопада - День пам'яті жертв голодомору.
День па́м'яті жертв голодомо́рів — щорічний національний пам'ятний день в Україні що припадає на четверту субботу листопада.
Традиційно, в День пам'яті жертв голодоморів перші особи держави відвідують поминальне богослужіння і покладають символічні горщики з зерном та свічками до пам'ятників жертвам голодоморів в Україні.
Запроваджений згідно з указом Президента України Леоніда Кучми№ 1310/98 від листопада 1998 року як «День пам'яті жертв голодоморів». Указом Кучми № 1181/2000 від 31 жовтня 2000 року встановлювалася назва «День пам'яті жертв голодомору та політичних репресій». Указом Кучми № 797/2004 від 15 липня 2004 року встановлювалася назва «День пам'яті жертв голодоморів та політичних репресій».
У квітні 2010 року ПАРЄ ухвалила постанову, в якій привітала рішення Української влади встановити національний день пам'яті жертв Голодоморів, та закликає владу інших постраждалих країн встановити аналогічну пам'ятну дату для вшанування жертв режиму.
10 грудня - День прав людини
У листопаді 1997 року був виданий указ Президента України "Про День української писемності і мови". В ньому сказано про те, що за ініціативою громадських організацій та з урахуванням важливої ролі української мови в консолідації українського суспільства встановлено в Україні День української писемності та мови, який відзначається щорічно 9 листопада в день вшанування пам'яті Преподобного Нестора Літоптсця. Це робиться для того, щоб привернути увагу до історії української книги і до сучасних її проблем.
29 вересня - 76 роковини трагедії Бабиного Яру
Трагедія Бабиного Яру – найтяжчий злочин проти людства
Масові вбивства євреїв Києва у Бабиному Яру, що розпочалися 29 вересня 1941 року, є однією з найжахливіших сторінок історії Голокосту. Голокост («Катастрофа», «Шоа») - переслідування та масове знищення осіб єврейської та ромської національності на території Німеччини, її союзників та окупованих ними землях під час Другої світової війни (у широкому розумінні - протягом 1933 - 1945 рр.). За загальними оцінками внаслідок геноциду єврейського народу за часи Другої світової війни загинуло до 6 мільйонів осіб. Наймасштабнішою акцією в історії Голокосту стали масові вбивства євреїв у Бабиному Яру Києва. Тільки за два дні – 29-30 вересня 1941 року нацистами було знищено біля 34 тисяч осіб