Моя сім'я, моя родина - це і є моя маленька Батьківщина

15 травня – Міжнародний день сімї

Це свято було засновано Генеральною Асамблеєю ООН, а сталося це 20 вересня 1993 року. Свято "Міжнародний день сім'ї" було створено з метою залучення уваги широкої громадськості до проблем сім'ї, яких сьогодні існує велика кількість.

День сім'ї дозволяє нам зайвий раз замислитися про важливість сім'ї в нашому житті і проявити увагу до близьких людей. Адже без них наше життя було б порожнім і безрадісним. Сім'я потрібна кожній людині! Дуже важливо, щоб сім'я була міцною. У сім'ї дитина вчиться осягати секрети спілкування між людьми, вчитися любові і турботі. Через сім'ю від одного покоління до іншого передаються мудрість і знання.

 

 Родина як основний елемент суспільства була і залишається берегинею людських цінностей, культури та історичної спадкоємності поколінь, чинником стабільності і розвитку. Завдяки родині міцніє і розвивається держава, зростає добробут народу. У всі часи за ставленням держави, а також за становищем родини в суспільстві судили про розвиток країни. Це тому, що щасливий союз родини та держави – необхідна запорука процвітання і добробуту її громадян. З сім’ї починається життя людини, тут відбувається формування її як громадянина. Вона є джерелом любові, поваги, солідарності та прихильності, тим, на чому будується будь-яке цивілізоване суспільство, без чого не може існувати людина.


9 травня - День Європи

Щорічно у третю суботу травня в Україні з 2003 року відзначають День Європи. Рада Європи це свято відзначає 5 травня, 9 травня – Європейський Союз.

Рішення щодо дати проголошення Дня Європи було прийнято у 1985 році на саміті ЄС у Мілані. Європейський Союз започаткував свій власний Європейський день на відзначення декларації Шумана 1950 року, саме тому його називають ще «Днем Шумана». Відтоді це свято відзначається кожного року 9 травня.

День Європи поряд з єдиною європейською валютою євро, синім прапором, на якому зображено коло золотих зірок, та гімном є політичним символом та атрибутом Європейського Союзу. Після виходу у 2020 році Великої Британії, ЄС об’єднує 27 країн-учасників.

 

Україна – єдина країна не член ЄС, у якій на державному рівні відзначається День Європи. Відзначення Дня Європи в нашій державі – це підтвердження єдності України та Європи не лише за географічною ознакою, а й за історією, спільними цінностями. Для українців – це особливий день, ми хочемо жити в мирі і добросусідстві. Святкування Дня Європи в Україні – це ознайомлення українців з історією, традиціями, культурою, це поширення ідеї європейської ідентичності.

Цікаві факти про Європейський

 Союз

 


День пам’яті та примирення – день вшанування загиблих воїнів, жертв війни та воєнних злочинів, депортацій та жертв злочинів проти людяності, скоєних у роки Другої світової війни.

Саме на території  України відбувалися найзапекліші бої усієї війни. Тисячі знищених міст та сіл і мільйони  втрачених людських життів…

Друга світова війна не оминула жодної української родини.  Такою дорогою ціною була здобута Перемога над нацизмом та звільнення України й усієї Європи.

Ми маємо завжди пам’ятати про це заради нашого майбутнього, вшановувати та берегти меморіали й могили воїнів Другої світової та всіх невинно полеглих у тій страшній війні.


В Україні День матері завжди припадає на другу неділю травня. Цю дату святкування встановили указом президента від 10 травня 1999 року. У 2022 році День матері відзначатимуть 8 травня.

Також у другу неділю травня День матері відзначають в Естонії, США, на Мальті, Кіпрі, в Данії, Фінляндії, Німеччини, Італії, Туреччини, Австралії, Японії, Бельгії, Бразилії.

Англійці святкують День матері в першу неділю березня, а от французи та шведи – в останню неділю травня. Жителі Литви, Іспанії, Португалії вітають своїх мам у першу неділю травня. В Білорусі святкують 14 жовтня, у Вірменії – 7 квітня, в Грузії – 3 березня, в Греції – 9 травня, в Польщі – 26 травня, в Сербії – в грудні, а на Філіппінах – 10 травня.
  В Україні цей день відзначається в другу неділю травня відповідно до Указу Президента України від 10 травня 1999 року № 489/99.

   Історія свята така: у 1908 році молода американка Анна Джервіс з Філадельфії виступила з ініціативою вшановування матерів у пам’ять про свою матір, яка передчасно померла. Анна писала листи до державних установ, законодавчих органів, видатних осіб із пропозицією один день у році присвятити вшануванню матерів.

   Її старання увінчалися успіхом – в 1910 році штат Вірджинія перший визнав День матері як офіційне свято. Хоча по суті це – свято вічності: мама завжди –  найголовніша людина для своїх дітей.

  Безумовно, День матері – це одне з найзворушливіших свят, тому що кожен з нас з дитинства і до своїх останніх днів несе у своїй душі єдиний і неповторний образ – образ своєї мами, яка все зрозуміє, пробачить, завжди пожаліє і буде самовіддано любити, незважаючи ні на що.

  Щастя й краса материнства в усі століття оспівувалися кращими художниками і поетами. І, невипадково, від того, наскільки шанована в державі жінка, яка виховує дітей, можна визначити ступінь культури й благополуччя суспільства. Щасливі діти ростуть в дружній родині й під опікою щасливої матері.

  У цей день ми від усієї душі вітаємо дорогих мам з їх святом. Хай світлом і добром відгукуються в душах дітей ваші нескінченні турботи, терпіння, любов і відданість.

 

 


Добре бути щасливим 



Традиційну назву цього місяця як «травень», в Україні для останнього місяця весни, офіційно було повернуто в у ХХ столітті з відродженням мови народу Київської Русі. Назва походить від слова трава.

Після оранки земель і посіву, ще стародавні люди ввели звичай весело відзначали перший день травня. Вони робили це в надії, що їх праця дасть хороший врожай. Наприклад, стародавні греки в цей день наряджали смужками вовни своєрідну священну сосну Аттіса, яка символізувала чоловіка матері-Землі - Кібели, в честь його воскресіння. Сосну урочисто несли до храму, і танцювали навколо неї.

Зараз Перше травня відзначають у багатьох європейських країнах. В Іспанії, наприклад, день свята називається Зелений Сантьяго. Це свято квітів і закоханих.

1 ТРАВНЯ (НЕДІЛЯ) Міжнародний день праці - свято, що відзначається в 143 країнах 1 травня або у перший понеділок травня. Святкування є знаком пам'яті про робітничі протести в Чикаго, які почалися 1 травня 1886 року. Протести тривали й у наступні дні. 4 травня на площі Геймаркет невідомі кинули бомбу в лави поліцейських. Загинуло 7, постраждали ще до 50 поліцейських.

У липні 1889 року Паризький конгрес II Інтернаціоналу, на згадку про виступ робочих Чикаго, ухвалив рішення про проведення 1 травня щорічних демонстрацій. Вперше день міжнародної солідарності трудящих був відзначений в 1890 році в Австро-Угорщині, Бельгії, Німеччини, Данії, Іспанії, Італії, США, Норвегії, Франції, Швеції та деяких інших країнах.

Довгий час Першотравень був символом революції, непримиренної класової боротьби. Це свято відзначається в 66 державах світу.

Мир. Праця. Травень. Протягом 70 з гаком років у СРСР цей день відзначався як свято солідарності всіх трудящих. Тепер в

 

Україні 1 Травня відзначається як свято весни і праці. Крім того, в Казахстані це свято єдності народу Казахстану, в Литві - день матері, у Кореї - день народження Будди, у Франції - День конвалії. Вибирайте свято на смак і відзначайте!

Народні свята та прикмети 1 травня

З настанням півночі 1 травня наші предки-слов’яни відзначали Живин день. Це свято весни і богині животворящих природних сил (Живі).

В ніч на 1 травня розводили багаття, їм приписували очисну силу від псування і пристріту. Вважалося, що той «хто стрибає через багаття високо, у того смерть далеко».

Ще один народний свято 1 травня — Кузьма Огородник (на честь преподобного Косми Халкідонського) або Зозулин день.

 

Традиції цього дня: вимочування насіння в річковій воді для гарного врожаю, прополювання городу, а також посадка моркви і буряків. На Кузьму Городника вже починає кувати зозуля. З піснею цієї пташки пов’язані такі прикмети: зозуля закувала на Кузьму — пора сіяти льон; зозуля літає по двору — до пожежі; пташка сидить на сухому дереві і кує — до заморозків.


Атомний Вій опустив бетонні повіки.
Коло окреслив навколо себе страшне.
Чому Звізда-Полин упала в наші ріки?!
Хто сіяв цю біду і хто її пожне?

    26 квітня 1986 р. на Чорнобильській атомній електростанції стався вибух, який спричинив соціально-екологічну катастрофу глобальних масштабів. Ця катастрофа вважається найбільшою за всю історію ядерної енергетики як за кількістю загиблих і потерпілих від її наслідків людей, так і за економічним збитком. «26 квітня 1986 р. о 1-23-47 за київським часом сталася найбільша техногенна аварія в історії людства – з різницею у дві секунди відбулись два вибухи на четвертому реакторі Чорнобильської АЕС, в результаті яких сумарна радіація ізотопів, викинутих в повітря, склала 50 мільйонів кюрі, що в 30-40 разів більше, ніж при вибуху бомби в Хіросімі у 1945 р.», – так згадував цю подію у своїй статті «Чорнобильська катастрофа» Володимир Лук’янюк.

  

 Мільйони гектарів забруднених радіацією земель, лісів та водойм, втрата здоров’я сотень тисяч людей, чисельні людські жертви та зруйновані долі – все це, здається, мало б бути переконливим доказом того, що мова про безпеку атомної енергетики – не більше як міф, який може надто дорого коштувати всьому людству.
     Ось вже 35 років біль і тривога Чорнобиля залишається в наших серцях. Ці відчуття змушують кожного зупинитись і озирнутись в той страшний 1986-й… Хоча стільки років минуло відтоді, а пам’ять наша зберігає все до найменших подробиць, бо надто вражаючими і болючими були ці подробиці.

     Але Чорнобиль – не лише велика трагедія, а й символ безмежної мужності багатьох тисяч наших земляків. Біль Чорнобиля відгукнувся у серці кожного жителя нашої країни, назавжди залишаючи у пам’яті народній подвиг ліквідаторів.

 


2 квітня - Міжнародний день дитячої книги. Це свято встановлено з ініціативи та за ухвалою Міжнародної ради дитячої книги. Дитяча книга відіграє важливу роль у вихованні духовного та інтелектуального рівня нового покоління людства. Датою свята обрано день народження Г.К.Андерсена, великого неперевершеного короля казок, який став одним з найулюбленіших казкарів дітей багатьох поколінь. Сам Г.К.Андерсен казав: "Казка - це те золото, що виблискує вогником в очах дітей". Сьогодні важко уявити, що колись у світі не було книжок для дітей. Витоки дитячої книги входять до епохи, коли в Англії з'явився друкарський верстат і У.Кікстон випустив у 1477р. першу книгу англійською мовою. Серед його числених видань, які, напевно, захоплювали дітей, були байки Езопа і забавний "Роман про Лиса". У 1658р. відомий чеський педагог Ян Каменський опублікував першу книгу з картинками для дітей "Світ чуттєвих речей у картинках" - підручник латинською мовою з гравюрами. А у 1697р. з'явилася перша збірка казок Ш.Перро "Казки моєї матінки Гуски".


До бібліотеки НВК №1 надійшла нова методична література для учителів початкової школи, з якою ви можете ознайомитись, переглянувши віртуальну виставку "Нова українська школа: новий зміст освіти"

8 лютого 2022 року відзначається День безпечного Інтернету. 

Метою Дня безпеки в інтернеті є поширення знань про безпечне, відповідальне використання цифрових технологій для дітей і молодіЗміцнення та захист прав дітей в цифровому середовищі та забезпечення їх безпеки в Інтернеті - це  основа діяльності Відділу з прав дитини Ради Європи. Право на доступ і безпечне використання технологій залишається одним з ключових пріоритетів у майбутній Стратегії Ради Європи з прав дитини (2022-2027). До вашої уваги інтерактивна книга, яка ознайомить вас з правилами безпечного інтернету




Всесвітній день читання вголос 2022 в Україні присвячений казкам В.О. Сухомлинського. Учні Добропільського НВК №1 також  долучились до Всеукраїнської мережевої бібліотечної акції "Читаємо казки В.О. Сухомлинського"


"Творець країни Задзеркалля"

 

27 січня 190 років з дня народження Льюїса Керрола (справжнє ім'я Чарльз Ла́твідж (Лю́твідж) До́джсон) – видатного англійського письменника, філософа, математика, класика світової дитячої літератури. Найвідоміші літературні твори Керролла: "Пригоди Аліси у Дивокраї" і продовження "Аліса в Задзеркаллі". Їх читають і люблять уже понад 150 років! Що найбільше подобається дітлахам? Авжеж, пригоди! Семирічна Аліса зраділа, коли несподівано потрапила до казкового підземного світу, де так багато нагод виявити свою сміливість, почуття гумору і продемонструвати манери справжньої англійської міс. Тож уперед за Білим Кроликом, вглиб загадкової нірки, туди, де запрошує на химерне чаювання божевільний Капелюшник, де раптово з’являється і так само раптово зникає Кіт Сміюн, а Чирвова Королева хоче стратити безвинного Валета… Рушаймо у Дивокрай разом з Алісою!

 



Медіаграмотність для шкільних бібліотекарів

20 січня 2022 року відбулось засідання спільноти шкільних бібліотекарів Добропільської ОТГ з медіаграмотності у формі тренінгу.  Тренерами виступмли Ляшенко Л.П.(керівник спільноти, НВК №1), Трач Г.Г. (ЗЗСО №9), Бурлакова Ю.О. (ЗЗСО №19). Учасники тренінгу були ознайомлені з основними поняттями: медіаграмотність, медіаосвіта, медіавплив, соціальна інженерія; з основними завданнями медіаосвіти. Обговорили питання інформаційної безпеки. Шкільним бібліотекарям презентовано актуальні ресурси з медіаграмотності для використання в професійній діяльності та підвищення рівня власної медіакультури. Учасники спробували себе в ролі рекламодавців, створивши і презентувавши рекламні медіапродукти, які спрямовані на різні категорії громадян.

 


Алан Александр Мілн народився 18 січня 1882 року в Лондоні, де і провів своє дитинство. Він навчався в невеликій приватній школі, власником якої був його батько. Одним з його вчителів в 1889-1890 був Герберт Уеллс. 1892 року вступає до Вестмінстерської школи, а потім в Трініті-коледж Кембриджа, який закінчує в 1904 році. Будучи студентом, він писав замітки в студентську газету «Grant». Зазвичай він писав разом зі своїм братом Кеннетом, і вони підписували замітки ім’ям АКМ. Роботи Мілна були помічені, і з ним став співпрацювати з британським гумористичним журналом «Punch», згодом Мілн став там помічником редактора.

    Мілн брав участь у Першій світовій війні в якості офіцера британської армії. Пізніше він написав книгу «Світ з честю», в якій засуджував війну.

   У 1920 році у Мілна народився єдиний син – Крістофер Робін Мілн.

У 1926 р з’явилася перша версія Ведмедика з тирсою в голові – “Вінні-Пух”. Друга частина оповідань, “Тепер нас стало шестеро”, з’явилася в 1927 році, а фінальна частина книги “Дім на пуховому узліссі” – в 1928 р.

     Мілн ніколи не читав власних оповідань про Вінні-Пуха своєму синові, Крістоферу Робіну, вважаючи за краще виховувати його на творах свого улюбленого письменника Вудхауза, і Крістофер вперше прочитав вірші і розповіді про ведмедика Пуха тільки через 60 років після їх першої появи.

     До виходу в світ книг про Вінні-Пуха Мілн вже був досить відомим драматургом, проте успіх Вінні-Пуха придбав такі масштаби, що інші твори Мілна зараз практично невідомі.

 


4 січня виповнюється

   85 років від дня народження талановитого майстра слова, українського письменника - шістдесятника, журналіста, поета і кіносценариста Євгена Гуцала.

     Поважну частку творчого доробку письменника становлять твори для дітей: «Олень Август», «З горіха зерня», "Сім'я дикої качки", «Дениско»! , «Саййора», «Пролетіли коні»... Дві останні книжки удостоєні Шевченківської премії.

     Світ дитинства цих оповідань особливий. Євген Гуцало вимальовує перед читачем складний і водночас такий прекрасний світ дитинства з його радощами і печалями. Серед улюблених персонажів автора – підліток або дитина з незвичайною, поетичною душею, щедра серцем, закохана в природу. Його твори для дітей вчать людяності та поваги. Його книги перекладені багатьма мовами світу.


10 грудня – Міжнародний день прав людини

10 грудня у світі відзначають Міжнародний день прав людини, який було засновано 4 грудня 1950 року на засіданні Генеральної Асамблеї ООН.
Головна мета цього свята – проголошення рівності всіх громадян, що є необхідною передумовою свободи, справедливості та миру.
Саме в цей день у 1948 році Генеральна Асамблея ООН прийняла Загальну декларацію прав людини, яка стала видатним документом в історії людства, що започаткував процес створення системи міжнародних стандартів та набуття ними універсального характеру.
Крім основних прав людини, Декларація перелічує політичні, громадянські права і свободи людини, а також права в економічній, соціальній та культурній сферах.
Одним з пріоритетів, зазначених у Декларації, є право на працю, її сприятливі умови, вільний вибір роботи, захист від безробіття, справедливу винагороду, відпочинок та дозвілля, розумне обмеження робочого дня та оплачувану періодичну відпустку.
Міжнародний день прав людини нагадує всім про гідність кожної особистості, невід’ємність її громадянських, культурних, економічних, політичних і соціальних прав, а також про необхідність захищати ці права.

Голодомор. Пам'ятаємо завжди, не повторимо ніколи

 

Толерантність врятує світ

16 листопада Міжнародний день толерантності

«Тепер, коли ми навчилися літати в повітрі, як птахи,

плавати під водою, як риби, нам не вистачає тільки одного:

навчитися жити на землі, як люди».

 

(Б. Шоу)

Чи відомо Вам, що довготерпеливий краще хороброго, і пануючий над собою самим, ліпший від завойовника міста? Про це написано в Притчах Соломонових, глава 16, вірш 32.

Міжнародний день  толерантності (терпимості)  був оголошений ЮНЕСКО в листопаді 1995 року з нагоди 50-річного ювілею цієї організації і відзначається щорічно 16 листопада.

16 листопада 1995 року держави-члени ЮНЕСКО ухвалили Декларацію принципів терпимості. В 1996 році Генеральна Асамблея запропонувала державам-членам щорічно 16 листопада відзначати Міжнародний день толерантності, приурочивши до нього відповідні заходи, орієнтовані як на навчальні заклади, так і на широку громадськість. Тепер відзначається щорічно відповідно до рішення Генеральної Асамблеї ООН A/RES/51/95.

Кожен з нас повинен прагнути підтримувати принципи терпимості, плюралізму, взаємної поваги та мирного співіснування. Ми повинні бути завжди готові усувати стереотипи і спотворені уявлення і виступати на захист жертв дискримінації.

 

Сьогодні, 9 листопада, Україна відзначає свято - День української писемності та мови. Учні 4-Б класу НВК №1 теж долучились до свята, подорожували станціями мовознавчого квесту "Пригоди в країні чарівних слів"

                Чудова наша мова міцне моє коріння,

                                   А як же я без нього могла б на світі жить?!

                                   Тоді б мене чекало духовне зубожіння,

                                   Бо мову і Вітчизну не можна розділить!

 

У листопаді 1997 року був виданий указ Президента України «Про день української писемності та мови» на честь вшанування памяті Преподобного Нестора-Літописця.

Найвизначнішою працею Нестора-Літописця є «Повість временних літ» - літописне зведення, складене у Києві на початку ХІІ століття, в якому йде оповідь про заснування Києва, про діяльність князів, про боротьбу із зовнішніми ворогами, про народні повстання у Київській Русі.

 Для кожного народу, кожної нації найближчою і найдорожчою є його рідна мова. Рідною мовою української нації є українська мова. Поняття рідної мови невіддільне від думки про рідний край, батьківську хату, материнське тепло.

Рідна мова - це невід'ємна частка Батьківщини, голос народу й чарівний інструмент.

Мова - засіб художнього зображення навколишнього світу.

Мова - це характер народу, його національні звичаї.

Мова - бездонна криниця мудрості народної

Мова - це найкращий засіб спілкування

Наша мова, жива і багата, красива, як світанок весняний, чарівна, як казка. Дзвенить собі чистим струмочком і заворожує добрі серця, зачаровує своєю поетичністю, розказує про минувшину і про сьогодення, дає надію на світле майбутнє. 

 


І незлого себе віддаю

 

Вінграновський Микола Степанович 

(07.11.1936 - 26.05.2004)- 

до 85-ти річчя від  дня народження

  українського письменника-шістдесятника, режисера, актора, сценариста і поета

Ти, серцезнавцю, вовіки і нині

Знаєш Ти все на дорозі людській,

 Прошу: прости по своїй благостині

 

Всі недомовки в молитві моїй.

 


Вивчай і знай

 

свій рідний край

    Народні ремесла є невід’ємною частиною культури та побуту традиційного українського суспільства. З одного боку вони пов’язані із господарством та освоєнням природних ресурсів, а з іншого – є частиною духовної культури народу, оскільки відображають творчість та знання народу. Ремесло, тобто дрібне виробництво ручним способом, слугувало для задоволення особистих побутових потреб, на замовлення чи продаж. Географічне розташування України, її природні багатства сприяли розвитку великої кількості ремесел та художніх промислів.

   13 жовтня 2021 року відкрилась виставка-вернісаж робіт декоративно-прикладного мистецтва майстринь Добропільщини.


Місячник шкільних бібліотек

    Степи Донеччини, Добропільські степи... Вічні і легендарні. Сиві свідки тисячоліть.  Які тільки вітри історії не проносились над її просторами...

   Познайомитись з історією Донеччини, Добропільщини можна прочитав літературу з книжкової виставки "Мій край, моя історія жива"


ВІДКРИЙ ДЛЯ СЕБЕ РІДНИЙ КРАЙ.

 

МОЯ ДОНЕЧЧИНА

Донеччино! Ти у моєму серці:

І пахощів ковилових степів,

Й високі сіро-сині терикони,

І у діброві соловейка спів.

В моєму серці помістилось море,

Лани пшениці,багатства землі,

  Нічні троянди,стрункі осокори

Й безмовні свідки –баби кам яні .

В моєму серці рідний край квітує…

           (Є.Моцецка)

     Батьківщина, Вітчизна. ... В значенні цих слів є близькі для кожної людини образи: мати і батько, батьки, ті, хто дають життя. Виховання почуття патріотизму у школярів - процес складний і тривалий. Любов до близьких людей, до школи, до рідного міста і рідної країни відіграють величезну роль в становленні особистості дитини.

  Любов до Батьківщини, до рідного краю – це найсвітліші і найвищі почуття. Коли така любов є в серці, тоді людина добра, щира, відважна. Ви, діти, маєте у своєму серці це високе почуття любові, а тому зможете зробити все для того, щоб наш край ставав квітучим, сильним і багатим. А для цього потрібно здобувати знання, багато знати, вміти, бо ж вам будувати майбутнє нашого краю. Тож старайтесь вчитися так, щоб вами пишалася Донеччина.

Шановні учні!

 Запрошую Вас прийняти участь у веб-квесті «Відкрий для себе рідний край. Моя Донеччина!»

Термін проведення

 4 жовтня  2021 року – 25 жовтня 2021 року.

Сподіваємось, що участь у нашому квесті і виконання завдань не буде для вас складним і надасть максимум задоволення.       Пропонуємо подорож рідним краєм – Донеччиною.

    На вас чекають цікаві завдання та нові можливості інтернет-технологій, з якими ви познайомитеся під час подорожі. 


“ ... Донбасе! Де ж знайти пензля,
Щоб намалювати твоє величезне життя, -
Рідна ти моя країно.”

Л. Скрипник

На початку жовтня в НВК №1 традиційно розпочався Місячник шкільних бібліотек - 2021. Головна мета цьогорічного Місячника - сприяння поглибленню пізнавального інтересу учнів до рідного  краю як складової України, виховання у них поваги і шанобливого ставлення до історико-культурної спадщини, пробудженню почуття національної свідомості, поваги та любові до своєї Батьківщини.

 

«Донеччино моя, життя мого любов!» - ці слова Володимира Сосюри знайомі кожному з нас. Промисловий регіон, заводи, шахти і терикони, вугілля і сіль, синява моря і річок, золото ланів, безкраї степи і рукотворні ліси... Цікава та багатогранна історія нашого краю.

       З давніх-давен наш край був відомий як шлях «із варягів у греки», по-різному іменували його і давні історики, і сучасні літописці: Скіфією, Сарматією, Хазарією, Кіммерійською, Половецькою, Золотоординською і Ногайською землею, на якій свого часу жили таври, готи, гуни, алани, угорці болгари… І, нарешті, цей дивний край називали Диким полем.

     Саме тут, на широких степових розгонах, від Азовського моря до Сіверського Дінця, від річки Самари і до Дону, впродовж багатьох віків точились битви наших предків з загарбниками. Ісаме тут, відбулись трагічні події, які описані в одній з найвідоміших пам'яток давньоруської літератури - «Слово о полку Ігоревім». А вже в XIV-XVIII ст. наш край (знов таки ж степ, море, Савур-могила) згадується в думах, піснях, легендах і переказах…

 Костиря І.С. Думи про Донбас (Текст): в 2-х ч./ И.С.Костиря. - Донецк: ООО «Новый світ», 2012, -450с.

      Ця книга відомого українського письменника ХХ століття складається із двoх частин – ’’Дума про Дике поле» і «Дума про Донецький кряж», в  яких яскраво і образно розповідається про далеке минуле Донбасу, його заповідну природу та підземні скарби, про першопоселенців та першовідкривачів, хто обживав колишні дикі степи і освоював корисні копалини.

  Для  учні 4-х класів проведено краєзнавчі читання "Натхненне слово про рідний край". Діти познайомились з   легендами про наш Донецький край та висловили слова любові до своєї рідної землі.

 

29–30 вересня виповниться 80 років, відколи у Бабиному Яру в Києві були вбиті перші жертви нацистської політики винищення – майже 34 тисячі київських євреїв.

 

  Перший розстріл у Бабиному Яру відбувся 27 вересня 1941 року, коли вбили 752 пацієнтів психіатричної лікарні ім. Івана Павлова, яка була розташована безпосередньо біля Яру.

 Терор тривав 2 роки.    Масові розстріли тривали 5 днів, з 29 вересня до 3 жовтня 1941 року.

       Потім, протягом двох років окупації у Бабиному Ярі розстрілювали та ховали інших жертв гітлерівського терору – українських націоналістів, ромів та радянських військовополонених.

        Якщо говорити про смерті мовою великих чисел, то з більш ніж 100 тисяч засуджених до смерті в Бабиному Яру, врятуватися змогли близько 29 осіб.

29 вересня 2021 у шкільній бібліотеці відбулась година пам'яті "Бабин Яр: без права на забуття". Учні ознайомились з трагедією, яка відбулась 80 років тому, взнали про жахіття Бабиного Яру в роки нацистської окупації України.