1. ХТО РОДИТЬСЯ 12 РАЗІВ НА РІК?

а) місяць
б) день
в) тиждень

2. КОЛИ СВЯТКУЄТЬСЯ НОВИЙ РІК ЗА ГРИГОРІАНСЬКИМ КАЛЕНДАРЕМ?

а) 1 січня
б) 14 січня
в) 1 березня

3. КОЛИ СВЯТКУЄТЬСЯ НОВИЙ РІК ЗА ЮЛІАНСЬКИМ КАЛЕНДАРЕМ?

а) 1 січня
б)14 січня
в) 1 вересня

4. ЯКУ ДАТУ, ЗА ПЕРЕКАЗОМ, ОСВЯТИВ САМ ІСУС ХРИСТОС ЯК ДАТУ НОВОГО РОКУ, КОЛИ ОДНОГО РАЗУ ЗАЙШОВ У СИНАГОГУ І ПРОЧИТАВ ТАМ СЛОВА ПРОРОКА ІСАЇ ПРО ПОЧАТОК НОВОГО ЧАСУ З ЙОГО ПОЯВОЮ НА ЗЕМЛІ? ПІЗНІШЕ, НА I (НІКЕЙСЬКОМУ) ВСЕЛЕНСЬКОМУ СОБОРІ БУЛА ПРИЙНЯТА ПОСТАНОВА САМЕ ЦИМ МІСЯЦЕМ ПОЧИНАТИ НОВИЙ РІК.

а) 1 січня
б )1 вересня
в) 1 березня

5. ЯКИЙ НАРОД ВЕДЕ ЛІТОЧИСЛЕННЯ НЕ ВІД РІЗДВА ХРИСТОВА, А З ЧАСУ ЗАСНУВАННЯ СВІТУ?

а) Слов’яни
б) Американці
в) Євреї

6. УКРАЇНСЬКІ НАРОДНІ НАЗВИ ЦИХ СУЗІР’ЇВ – ВЕЛИКИЙ ВІЗ І МАЛИЙ ВІЗ. А ЯК ЇХ НАЗИВАЮТЬ АСТРОНОМИ?

а) Велика Ведмедиця і Мала Ведмедиця
б )Великий Ківш і Малий Ківш
в) Велика Фура і Мала Фура

7. РОЗТЛУМАЧТЕ СЛОВА „ГРИВНЯ” І „ГРИВНА”.

8. ВІДОМО, ЩО ПОВЕРХНЮ ЗЕМЛІ ПОДІЛЕНО НА 24 ЧАСОВІ ПОЯСИ. ЦЕНТРАЛЬНИМИ МЕРИДІАНАМИ ЇХ Є ГЕОГРАФІЧНІ МЕРИДІАНИ, РІЗНИЦЯ ДОВГОТ ЯКИХ ДОРІВНЮЄ 1 ГОДИНІ. ЗГІДНО З МІЖНАРОДНОЮ УГОДОЮ, ЗА ПОЧАТКОВИЙ БУЛО ПРИЙНЯТО ГРИНВІЦЬКИЙ МЕРИДІАН; ЧАС ЧАСОВОГО ПОЯСУ, ЩО ВІДПОВІДАЄ ЙОМУ, ВВАЖАЮТЬ ВСЕСВІТНІМ ЧАСОМ. ІНШІ ПОЯСИ НУМЕРУЮТЬСЯ В НАПРЯМКУ НА СХІД З 2-ГО ДО 23-ГО.
В ЯКОМУ ЧАСОВОМУ ПОЯСІ МІСТИТЬСЯ УКРАЇНА?

а) В 1-му
б) В 2-му
в) У 15-му

9. НА ЯКІЙ ГОРІ В СХІДНІЙ ЛАПЛАНДІЇ ЗНАХОДИТЬСЯ РЕЗИДЕНЦІЯ ДІДА МОРОЗА?

а) Корнвестгейм
б) Кордеволє
в) Корватунтурі

10. У ЯКІЙ КРАЇНІ У ПЕРЕДДЕНЬ НОВОГО РОКУ ЗІ ВСІХ ВІКОН ЛЕТЯТЬ СТАРІ ТА НЕПОТРІБНІ РЕЧІ?

а) Італія
б) Іспанія
в) Ірландія

11. У ЯКІЙ КРАЇНІ ПОДАРУНКИ ДІТЯМ РОЗДАЄ ДІД МОРОЗ – ЖІНКА, ЯКУ ЗВУТЬ ЛА БЕФАНА?

а) Італія
б) Іспанія
в) Ірландія

12. У ЯКІЙ КРАЇНІ СВЯТО НОВОГО РОКУ ТРИВАЄ АЖ СІМ ДНІВ?

а) Японія
б) Китай
в) Корея

13. У ЯКІЙ КРАЇНІ НОВИЙ РІК ЗУСТРІЧАЮТЬ НЕ ОПІВНОЧІ, А ЗІ СХОДОМ СОНЦЯ? ДЗВОНИ ХРАМІВ ВІДБИВАЮТЬ 108 УДАРІВ, ПРОГОЛОШУЮЧИ НАРОДЖЕННЯ НОВОГО РОКУ. ЦИФРА ЦЯ НЕВИПАДКОВА, ВОНА СИМВОЛІЗУЄ ШІСТЬ ВАД ЛЮДИНИ: ЖАДІБНІСТЬ, ЗЛІСТЬ, ДУРІСТЬ, ЛЕГКОВАЖНІСТЬ, НЕРІШУЧІСТЬ, ХТИВІСТЬ. КОЖНА З НИХ МАЄ 18 РІЗНИХ ВІДТІНКІВ – З КОЖНИМ УДАРОМ ДЗВОНА, ВІДБУВАЄТЬСЯ ПОСТУПОВЕ ОЧИЩЕННЯ ВІД ВАД.

а) Корея
б) Китай
в) Японія

14. У ЯКІЙ КРАЇНІ НОВИЙ РІК ПОЧИНАЄТЬСЯ З НЕЙМОВІРНОГО ГАЛАСУ, ЯКИЙ ЗЧИНЯЮТЬ МЕШКАНЦІ, ЩО ВИХОДЯТЬ НА ВУЛИЦІ МІСТ? МОЛОДЬ ВИКОРИСТОВУЄ ВСЕ, ЩО ТІЛЬКИ ПОТРАПИТЬ ПІД РУКУ: БАРАБАНИ, ЛАНЦЮГИ, РІЗНОМАНІТНІ ХЛОПАВКИ ТОЩО. А ВСЕ ЧЕРЕЗ ПОВІР’Я, ЩО САМЕ У ТАКИЙ СПОСІБ МОЖНА ВІДІГНАТИ ЗЛИХ ДУХІВ..

а) Франція
б) Німеччина
в) Польща

15. ПОХОДЖЕННЯ СЛОВА „КОЛЯДА” МАЄ РІЗНІ ТЛУМАЧЕННЯ. НАЙПОШИРЕНІШЕ З НИХ ПОВ’ЯЗАНЕ З ЛАТИНСЬКИМ СЛОВОМ „KALENDAE” – ПЕРШИМ ДНЕМ КОЖНОГО МІСЯЦЯ. ТАКОЖ ІСНУЄ ДУМКА, ЩО КОЛЯДА СИМВОЛІЗУЄ КОЛО. КОЛО ЯКОГО ОБ’ЄКТА СИМВОЛІЗУЄ „КОЛЯДА”?

а) Паляниці
б) Сонця
в) Колеса

16. ЩЕ В III СТ. ДО РІЗДВА ХРИСТОВА В МАЛІЙ АЗІЇ НА БЕРЕЗІ СЕРЕДЗЕМНОГО МОРЯ НАРОДИВСЯ ХЛОПЧИК. ВІН ВИРІС І СТАВ ЄПИСКОПОМ. ДУЖЕ ЧАСТО ДОПОМАГАВ БІДНИМ І ВИРУЧАВ ІЗ БІДИ. ЗА ЖИТТЯ ВІН ЗРОБИВ ТАК БАГАТО ДОБРА, ЩО ПІСЛЯ СМЕРТІ ЙОГО ОГОЛОСИЛИ СВЯТИМ. І НАВІТЬ ТОДІ ВІН НЕ ПЕРЕСТАВАВ ОПІКУВАТИСЯ ДІТЬМИ. ЗГІДНО З ПОВІР’ЯМ, ЯКЕ ЖИВЕ ДОНИНІ, ЦЕЙ СВЯТИЙ У ДЕНЬ СВОЄЇ СМЕРТІ РОЗДАЄ ПОДАРУНКИ ДІТЯМ. НАЗВІТЬ ІМ’Я ЦІЄЇ ЛЮДИНИ І ДАТУ ЙОГО СМЕРТІ.

17. ВІН – ЙОУЛУ ПУККІ, ВІН – МІКУЛАШ, ВІН – ПЕР НОЕЛЬ, ВІН – БАББО НАТАЛЕ, ВІН – ОДЗІ-САН,

ВІН - ... . 

ЦЕ ОДНА ОСОБА ЧИ РІЗНІ?
ІЗ ЯКИХ ВОНИ КРАЇН?
ВСТАВТЕ ІМ’Я ЗАМІСТЬ КРАПОК.

18. ЯК НАЗИВАВСЯ І НАЗИВАЄТЬСЯ ДОНИНІ ПЕРЕДДЕНЬ НОВОГО РОКУ В НАРОДІ?

а) Свят-вечір
б) Щедрий вечір
в) Багатий вечір

19. „ НОВА РАДІСТЬ СТАЛА, ЯКА НЕ БУВАЛА...”
ЧОМУ ТАК РАДІЮТЬ ЛЮДИ?

20. СЬОГОДНІ МИ НЕ МОЖЕМО УЯВИТИ СОБІ НОВИЙ РІК БЕЗ ЯЛИНКИ. А ЩЕ ДОНЕДАВНА В УКРАЇНІ ЇЇ СИМВОЛОМ БУВ...

а) Сосновий букет
б) Квітковий вазон
в) Житній сніп

21. ВІДГАДАЙ ЗАГАДКУ:

БІЛЕ, А НЕ ЦУКОР,
М’ЯКЕ, А НЕ ВАТА,
БЕЗ НІГ, А ЙДЕ.

22. „ - А ДАВАЙТЕ ПОКЛИЧЕМО ТИХ, БЕЗ КОГО НЕ ОБХОДИТЬСЯ ЖОДЕН НОВИЙ РІК?
- ДАВАЙТЕ...
- ПОЛІЦІЯ! ПОЛІЦІЯ!”

ДО ЯКОГО ЖАНРУ УСНОЇ НАРОДНОЇ ТВОРЧОСТІ ВІДНОСИТЬСЯ ЦЕЙ ТЕКСТ?

а) Жарт
б) Дотеп
в) Анекдот

23. ПОЯСНІТЬ, ЧОМУ У СЕРПНІ-МІСЯЦІ НЕ 30 ДНІВ, А 31, ЩО Є ПОРУШЕННЯМ ПОРЯДКУ У КАЛЕНДАРІ? ЗВІДКИ ВЗЯВСЯ ЦЕЙ ОДИН ДЕНЬ?

24. СКІЛЬКИ ДНІВ У ВИСОКОСНОМУ РОЦІ?

а) 366 днів
б) 355 днів
в) 365 днів

25. КАЛЕНДАРНИЙ РІК ТРИВАЄ:

... місяців,
... тижні,
... днів,
... годин,
... хвилин,
... секунд.

ВСТАВТЕ ЗАМІСТЬ КРАПОК ЦИФРИ.

26. НАЗВІТЬ ІМ’Я ВИДАТНОГО РИМСЬКОГО ПОЛКОВОДЦЯ І ДИКТАТОРА, ЯКИЙ 46 РОКУ ДО Н.Е. ПРОВІВ ДОКОРІННУ РЕФОРМУ КАЛЕНДАРЯ. ЯК СТАЛИ НАЗИВАТИ ЦЕЙ КАЛЕНДАР НАЩАДКИ?

а) Октавіан Август (Августівський)
б) Гай Юлій Цезар (Юліанський)
в) Марк Антоній (Антонійський)

27. ЛЕВІ ШТРАУСС, ЄВРЕЙСЬКИЙ ШВЕЦЬ З БАВАРІЇ В 1850 РОЦІ, ВИРУШАЮЧИ ДО США У ПОШУКАХ ЩАСТЯ, УЗЯВ ІЗ СОБОЮ РУЛОН ПОЛОТНА ДЛЯ ПОШИТТЯ НАМЕТУ. НА ТОЙ ЧАС У САН-ФРАНЦИСКО ЛЮДЕЙ ОХОПИЛА „ЗОЛОТА ЛИХОМАНКА”. ПЕРЕДБАЧАЮЧИ ПОТРЕБИ ЗОЛОТОШУКАЧІВ, ВІН ПОШИВ ВИРІБ, ЯКОМУ У 2015 РОЦІ ВИПОВНИЛОСЯ 165 РОКІВ І НА ЯКИЙ ДО ЦЬОГО ЧАСУ Є ПОПИТ. НАЗВІТЬ ЦЕЙ ВИРІБ.

а) Джинси
б) Рюкзак
в) Комбінезон

28. НАРОДИЛАСЯ ВОНА У 1886 РОЦІ В АПТЕЦІ ДЖОНА ПЕМБЕРТОНА З АТЛАНТИ. ЦЕ БУВ СИРОП. СВІЙ НАПІЙ ДЖОН ПЕМБЕРТОН НАЗИВАВ ЗНЕБОЛЮЮЧИМИ І АНТИДЕПРЕСИВНИМИ ЛІКАМИ. УЛЮБЛЕНИМ НАПОЄМ БАГАТЬОХ ЛЮДЕЙ СВІТУ ЗРОБИВ ЇЇ АСА ЦАНДЛЕР, ВИПАДКРВО РОЗБАВИВШИ СИРОП ГАЗОВАНОЮ ВОДОЮ. НАЗВІТЬ ІМ’Я ЦЬОГО НАПОЮ.

а) Пепсі-кола
б) Фанта
в) Кока-кола

29. НАРОДИЛАСЬ ВОНА У 1959 РОЦІ І СВОЄЮ ПОЯВОЮ ВРЯТУВАЛА ВІД БАНКРУТСТВА ФІРМУ „MATTEL”. СЬОГОДНІ ВОНА ЇЗДИТЬ У НАЙДОРОЖЧИХ МАШИНАХ, ЖИВЕ У РОЗКІШНИХ АПАРТАМЕНТАХ, У НЕЇ ВЛАСНА КУХНЯ І ДУШОВА КАБІНА, ВОНА ВІДВІДУЄ ПЕРУКАРЯ І ЇЗДИТЬ У ВІДПУСТКУ, ЗАХОПЛЮЄТЬСЯ СПОРТОМ. ВОНА НАДЗВИЧАЙНО ВРОДЛИВА І В НЕЇ Є КОХАНИЙ. ВОНА ДАЄ 1 МЛРД ДОЛАРІВ ПРИБУТКУ НА РІК СВОЇМ ВЛАСНИКАМ. НИНІ ПОДРУЖИТИСЯ З НЕЮ МРІЄ КОЖНА ДІВЧИНКА ПЛАНЕТИ. НАЗВІТЬ ЇЇ ІМ’Я.

а) Брітні
б) Барбі
в) Памела

 

30. НАПИШІТЬ ПО-УКРАЇНСЬКИ НІМЕЦЬКЕ СЛОВО „ВОГНЕДІЙСТВО”.

Новий рік круглий рік

Слово „нині” В.І. Даль пояснює так: сьогодні, в даний час, в наш час, в цьому році, тепер. Із усіх тлумачень найбільше підходить для нашої теми розмови лише одне – В ЦЬОМУ РОЦІ. Чому? Тому, що усім цікаво буде дізнатись: скільки раз протягом року можна зустрічати Новий рік? Якщо розібратись – цікаво виходить. Практично, майже в кожному місяці року можна „прєдаваться вєсєлію і утєхам”, як рекомендував ще в 1700 році Петро Великий.

І так , коли і куди вирушати?

1 СІЧНЯ

Ти живеш в Україні? Це твій день. Але можеш заглянути і до сусідів у Білорусь, Молдову, Росію. Був там минулого року? Тоді злітай в Австрію, Румунію чи Фінляндію. І тут уже був? А в Таїланді був? В цій країні двічі зустрічають Новий рік. Сталось це ось чому. 70 років тому уряд країни прийняв рішення святкувати Новий рік 1 січня. Але у народу не було особливого бажання відмовлятися від традиційного Тайського Нового року (Сонгаркана), и стали вони дотримуватись обох дат. Ну, що ж, обирай будь-яку.

 

Ти весела людина? Любиш сміятися і смішити? Тоді тобі прямий шлях до Японії, де у момент початку Нового року 1 січня – жителі Країни Сходу Сонця починають сміятися, оскільки вірять, що сміх принесе їм удачу.

14 СІЧНЯ

 

На межі першої і другої половини січня постарайся прибути до Греції. Не запізнись після ночі з 13 на 14 січня, коли в колі близьких і не дуже, в теплій, дружній, а, можливо і офіційній обстановці зустрічав вдома, в Україні, старий Новий рік.

ДРУГА ПОЛОВИНА СІЧНЯ

Маршрут до Центральної і Східної Азії, в Китай. Тисячі запалених ліхтарів „укажуть” тобі шлях у Новий рік, а хлопавки і петарди допоможуть відлякати від себе злих духів. Доречі, якщо побачиш заклеєні папером вікна та двері, не лякайся – це лише один із китайських способів не пустити злих духів у дім

КІНЕЦЬ СІЧНЯ – ПЕРША ПОЛОВИНА ЛЮТОГО

 

Непогано було б нанести візит в’єтнамцям. Новорічне свято вони називають ТЕТ. Тут прийнято спочатку придбати карпа до Нового року, а потім випустити його в річку. Але дивіться, не вскочте в халепу, оскільки точна дата свята змінюється з кожним роком.

БЕРЕЗЕНЬ

 

Потрібно їхати в Іран або Казахстан, Таджикистан чи Узбекистан. Але попередньо (тижнів за два до поїздки) запасись великою таріллю, в якій зеленіють нові сходи пшениці чи ячменю. Ті, хто тебе зустріне, відразу зрозуміють, що ти, як і вони, знаєш, що наступає Новий рік (НАВРУЗ), весна і новий рік життя.

КВІТЕНЬ

 

також багатий на новоріччя. З 1-го по 17-те можна переїздити з Бірми в Непал чи Шрі-Ланку. Звідти в Лаос. А закінчити вояж можна знову ж таки в Бірмі, оскільки тут прихід Нового року розтягнувся з 12-го по 17-те, адже точну дату святкування щорічно встановлює Міністерство культури. Кожна країна по своєму торжествує з нагоди приходу Нового року. Десь поливають один одного водою протягом дня, десь веселяться три дні підряд...

ЧЕРВЕНЬ

 

Якщо з квітня ви встигли засумувати за Новим роком, то 24 червня вам необхідно побувати в Перу. Саме в цей день древні інки святкували початок нового циклу життя, тобто Новий рік (ІНТІ РАЙМІ).

ЛИПЕНЬ

 

приносить Новий рік племені Майя.

СЕРПЕНЬ

 

радує новоріччям жителів Джібуті та Нігерії.

ВЕРЕСЕНЬ

 

Перший день. Розпочинає свій тріумфальний хід Новий рік по усій сирійській землі. А в 11-й день місяця він принесе радісну звістку і подарунки ефіопам.

ЖОВТЕНЬ

Початок місяця. Сьомий день його став святковим для населення Гамбії. Трохи пізніше вітання з приходом Нового року будуть отримувати індонезійці. Кінець місяця. Шлях пролягає до Індії, де вісім різних дат відмічаються як Новий рік. Але тобі потрібно потрапити в її західну частину. Про те, що тебе тут чекають підкажуть маленькі вогники на дахах будівель

ЛИСТОПАД

також радує своїми новорічними сюрпризами. В середині місяця линуть тости і привітання в Океанії та на Гаваях. А трохи пізніше в будинках Ємену

ГРУДЕНЬ

 

закінчує величаву ходу новорічних ялинок, вечорів, ранків та подарунків рідним і близьким. Цим місяцем, а конкретніше 31 грудня, ми закінчуємо заочну подорож, головна мета якої – вибрати, коли і з ким, з якими народами піднімати келих із шампанським. Вибираємо. З НОВИМ РОКОМ!